Trening Dramy dla Trenerów XVI edycja

improwizacja bez slow
Improwizacja bez słów

Dlaczego DRAMA i dlaczego akurat z Olą Chodasz
najbliższy trening 23-26 sierpnia 2018

 • Drama to inne podejście do pracy z grupami, to gotowe rozwiązanie Twoich problemów z oporem grup - jak często zdarza Ci się słyszeć „znowu scenki!”? Takie komentarze odejdą w niepamięć.
 • Narzędzia dramy i sposób pracy tą metodą dodają ludziom odwagi i motywacji, by chcieli zmienić swoje nastawienia i skrypty zachowań i stać się takimi, jakimi chcą być.
 • Rozwiniesz swoje umiejętności trenerskie - swobodę i elastyczność w pracy z grupą,  korzystaniu z „learning by doing” i pracy bazującej na metaforach, obrazach z ciał, improwizacjach i innych strukturach.

Czym jest drama

poznajemy trojkat karpmana przez drame
Poznajemy trójkąt Karpmana przez dramę

Drama bazuje na naturalnych zdolnościach i potrzebach ludzi – zabawy (która daje radość i podnosi odporność psychiczną), przejmowania inicjatywy i podążania za innymi (a leadership i followership to ważne tematy, zwłaszcza dla trenerów). Pozwala odkrywać nowe rozwiązania dzięki testom („co by było gdyby”) i symulacjom. Drama to odgrywanie ról i improwizowanie w bezpiecznych, szkoleniowych warunkach z prawdziwymi przeżyciami i głębokimi refleksjami.

Drama angażuje na wielu poziomach – porusza ciało, serce i umysł uczestników, ale i... osoby prowadzącej. Stawia przed ludźmi wyzwania, daje możliwość przeżywania i ekspresji, przez to jest ciekawa, zapamiętywalna i skuteczna. Przeciwdziała wypaleniu zawodowemu trenerów (koniec z nudą - możesz prowadzić setne szkolenie z tego samego tematu za każdym razem inaczej!).

Drama doskonali komunikację, współpracę, pomaga w zarządzaniu, odnajdywaniu się w sytuacjach trudnych związanych z obsługą klienta, sprzedażą, budowaniem relacji. Drama to pakiet skutecznych narzędzi. Im więcej ich znasz tym łatwiej Ci będzie przygotować ciekawy, wyróżniający się scenariusz zajęć. Ale też masz wiele nowych możliwości podczas warsztatu (tak! możesz zastosować dramę w odpowiedzi na potrzeby grupy - jest wiele ćwiczeń, do których nie musisz się przygotowywać inaczej niż poprzez udział w tym treningu i dalszą praktykę).

Skuteczność DRAMY potwierdzają wyniki międzynarodowych badań naukowych prowadzonych w ramach projektu DICE (Drama Improves Lisbon Keys Competences in Education) na grupie 4,5 tys. osób z 12 krajów.

Więcej o dramie.

Program

Doskonalimy w sobie zaufanie i współpracę
Doskonalimy w sobie zaufanie i współpracę

Udział w treningu jest pewną inwestycją. Program został przygotowany na podstawie rocznych studiów dramy na Uniwersytecie w Exeter, 15 lat moich doświadczeń uczenia DRAMY w Polsce oraz jej stosowania w biznesie, samorządach, szkołach i społecznościach lokalnych. Przeprowadziłam XIV edycji podobnych treningów oraz wiele szkoleń zamkniętych, w tym dla trenerów wewnętrznych korporacji, psychologów, pedagogów, animatorów i innych grup w całej Polsce.

Sposób prowadzenia treningu i unikalny zakres proponowanych ćwiczeń i technik sprawiają, że na udziale skorzystają zarówno osoby, które nie zetknęły się jeszcze z metodą DRAMY, jak i stosujące ją w swojej pracy.

Każde wymienione w programie narzędzie będzie przećwiczone i omówione, co pomoże Ci je efektywnie wdrożyć w Twojej pracy trenerskiej.

Moduł 1. Ćwiczenia i gry na dobry początek

Zdarza się, że Ciebie i ludzi zniechęca szkoleniowa rutyna: przedstawianie się, tworzenie kontraktu, początkowa nieufność i dystans? Że uczestnicy kwestionują konieczność brania udziału w „zabawach”, albo Ty sam/-a nie widzisz ich sensu? Że ludzie chcą wcześniej skończyć lub mają tysiące problemów lub dygresji nie związanych z twoim szkoleniem?

Ta sesja dostarczy Ci szeregu sposobów, gier i ćwiczeń, które możesz wykorzystać od ręki w warsztatach o różnej tematyce, m.in. do:

 • integracji grup, przełamywania oporu, podnoszenia koncentracji i in.
 • podnoszenia energii grupy (w sposób nietuzinkowy i akceptowalny dla dorosłych)
 • ciekawego i angażującego wprowadzania do tematów takich jak komunikacja, konflikt, zespół, sprzedaż i in.
 • diagnozy sytuacji (w tym gotowości grupy do kolejnych etapów szkolenia) i problemów/tematów poruszanych na szkoleniu
 • podnoszenia poziomu odpowiedzialności grupy za proces uczenia się.

Moduł 2. Teoria dramy potrzebna do praktyki

Improwizacja bez słów
Improwizacja bez słów

Teoria będzie podawana stopniowo i w ilościach niezbędnych do zrozumienia istoty dramy i pracy tą metodą. Podczas treningu, dzięki udziałowi w kolejnych ćwiczeniach i ich podsumowaniom, dowiesz się m.in.:

 • czym jest, a czym nie jest drama, czym się np. różni od psychodramy i teatru
 • jak prawidłowo konstruować warsztaty z wykorzystaniem dramy, by były niepowtarzalne i prawdziwie angażujące i aby udział w nich pomagał ludziom osiągać ich cele, a Tobie realizować założone efekty szkoleniowe (poznasz m.in. strukturę warsztatu z wykorzystaniem dramy w oparciu o cykl Kolba, rolę rozgrzewek i demechanizacji, zasady doboru narzędzi)
 • na czym polega rola osoby prowadzącej w dramie (tu stanie się jasne, dlaczego często sama znajomość ćwiczenia nie zawsze wystarcza i dlaczego coś może nie działać, chociaż wydaje się proste).

Moduł 3. Improwizacje dramowe - nowy wymiar scenek

Uczestnicy szkoleń nie lubią być poddawani ocenie. Nie zawsze chcą wprost ujawniać swoje emocje, intencje, problemy i braki kompetencyjne. A trener dramy potrafi to uszanować i pracować głęboko, z sensem, bez ujawniania tego, co ludzie chcą pozostawić dla siebie, bez oceniania i jednocześnie z dbałością o zaplanowane efekty szkoleniowe.

Główne narzędzia poznane podczas modułu:

 • płaszcz roli, improwizacje równoległe ze słowami i bez słów, zamiana ról
 • karty ról i stymulatory (według metodologii Johna Somersa) jako techniki wprowadzenia do improwizacji o różnych stopniach trudności i głębokości;
 • wspólny umysł i kręgi
 • obrazy z ciał
 • wychodzenie z ról (by odpowiedzialnie domykać pracę oraz wspierać ludzi w zarządzaniu emocjami i ułatwiać im wdrażanie wiedzy i umiejętności pozyskanych na szkoleniu).

Moduł 4. Jak prowadzić omówienia, by podnosić skuteczność dramy

Ustalanie strategii komunikacyjnej
Ustalanie strategii komunikacyjnej

Nawet najlepsze doświadczenie to nie wszystko. W tym module dowiesz się jakie zachowania i pytania trenera sprzyjają efektywnemu przechodzeniu od doświadczenia udziału w dramie do wartościowych refleksji i wniosków. Przekonasz się też jak wprowadzać nową wiedzę, by uczestnicy byli zmotywowani do jej przyswojenia i wykorzystania w życiu i pracy.

Moduł 5. Tworzenie i testowanie własnych narzędzi i programów z wykorzystaniem dramy

Dobra DRAMA nie zrobi się sama! Dlatego weźmiesz udział w dyskusji o obszarach zastosowań poznanych narzędzi oraz w tworzeniu fragmentów szkoleń bazujących na dramie. Zobaczysz jak wygląda proces tworzenia dramy “od kuchni”. Będziesz mogła/mógł zadać pytania, wymienić się pomysłami, rozwinąć swoją kreatywność w tworzeniu scenariuszy zajęć oraz przeprowadzić fragment zajęć. Otrzymasz też informację zwrotną. Wszystko to pomoże Ci we wdrożeniu z sukcesem kompetencji zdobytych podczas treningu.

Moduł 6. Konflikty, problemy i inne złożone sytuacje

W tym module dzielę się narzędziami do pracy z konfliktami i problemami wnoszonymi przez ludzi podczas szkoleń. Poznasz ćwiczenia wprowadzające do takiej pracy oraz techniki dające grupie szansę przedstawienia problemów, ich analizy oraz wspólnego poszukiwania rozwiązań.

Główne narzędzia poznane podczas modułu:

 • pomnik, fotografia, żywy obraz, śledzenie myśli, gorące krzesło, Black Joe
 • teatr obrazu i elementy teatru forum (na bazie metodologii Augusto Boala i w oparciu o autorskie opracowania ich zastosowania w pracy szkoleniowej)

Moduł 7. Jak i komu sprzedać dramę

Improwizacja ruchowo-muzyczna
Improwizacja ruchowo-muzyczna

Dramę jako argument sprzedażowy, podniesienie atrakcyjności twojej oferty i podstawa do zwiększenia zysku ze szkoleń? Oczywiście! W tym module argumenty, przedstawienie badań nad skutecznością dramy, przykłady projektów i warsztatów zrealizowanych w Polsce i w Wielkiej Brytanii (w środowiskach biznesowych, samorządowych, NGO oraz szkolnych) i oczywiście… przygotowanie do rozmów z klientami z wykorzystaniem dramy.

Moduł 8. Podsumowanie, ewaluacja i zamknięcie treningu

Korzyści z udziału w treningu

 • udoskonalisz umiejętność wielopoziomowego angażowania grupy w realizację celów szkoleniowych;
 • poznasz i opanujesz nowe narzędzia szkoleniowe (improwizacja, karty ról, stymulatory, teatr obrazu, elementy teatru forum i wiele innych);
 • nabędziesz umiejętność samodzielnego budowania programu szkoleniowego w oparciu o metodę DRAMY;
 • zyskasz większą swobodę i elastyczność w zainteresowaniu klientów Twoją ofertą, w przygotowywaniu scenariuszy zajęć i w pracy z grupami;
 • podniesiesz kompetencje radzenia sobie w trudnych sytuacjach szkoleniowych;
 • otrzymasz materiały oraz certyfikat uznawany w procesie certyfikacji na trenera dramy.

Jeśli któryś z tych punktów to jest to, czego Ci brakuje w Twojej obecnej pracy to prawdopodobnie warto, abyś spędził(a) z nami i innymi trenerami ten czas.

Kogo zapraszam

Trening jest dla osób pracujących z grupami – trenerów biznesu, trenerów wewnętrznych, coachów, edukatorów, animatorów, którzy chcą doskonalić swój warsztat i szukają nowych, atrakcyjnych i skutecznych narzędzi pracy.

Zapraszam do udziału. Zarezerwuj miejsce i przyjeżdżaj. Bo dobra DRAMA nie zrobi się sama!

Terminy, ceny

23-26 sierpnia 2018, pod Warszawą
(czw. godz. 11.30-19.15, pt. 9-17.15, sob. 9-17.15, niedz. 9-15.45)

Cena:

 • 1599 zł przy wpłacie do 31 V 2018
 • 1950 zł przy wpłacie od 1 VI do 30 VI 2018
 • 2340 zł przy wpłacie po 1 VII 2018

Liczy się data zaksięgowania środków na koncie.

W cenę wliczone są napoje, ciastka i owoce podczas przerw, materiały i certyfikat. Zasady rezygnacji.

Przy zgłoszeniu i wpłacie za dwie osoby dodatkowa zniżka, dla każdej z osób 5%. Nie obowiązuje w przypadku korzystania z dofinansowania z Bazy Usług Rozwojowych.

Dofinansowanie z Bazy Usług Rozwojowych

Osoby z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw mogą uzyskać do 80% dofinansowania dzięki temu, że szkolenie jest w Bazie Usług Rozwojowych. Szczegółowe informacje i kontakt oraz pomoc w formalnościach: https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/uslugi/view?id=128252

Trening będzie się odbywał w Ośrodku w Wildze, 42 km pod Warszawą. Możliwość dojazdu samochodem lub komunikacją publiczną. Szczegóły dojazdu i mapka: https://wilga.ceo.org.pl/kontakt

Ośrodek w Wildze
Ośrodek w Wildze

Rezerwacji miejsca dokonuje się wypełniając formularz na trening. Można zgłosić osoby towarzyszące. Do naszej dyspozycji będą sale szkoleniowe, kilkanaście pokoi i przepiękny teren zielony z hamakami i huśtawkami, do regeneracji w przerwach i wieczorami. Daje nam to moc możliwości, w tym przyjazdu z osobami towarzyszącymi, rezerwacji jedynek, pysznego wyżywienia z opcją wege i bezgluten.

Otoczenie ośrodka w Wildze
Otoczenie ośrodka w Wildze

Każda z osób uczestniczących płaci za pobyt sama, na miejscu. Odpowiednio według stawek:

Noclegi:

 • pokój 1 osobowy - 120,00 zł/doba
 • pokój 2 osobowy - 160,00 zł/doba
 • pokój 3 osobowy - 195,00 zł/doba
 • pokój 4 osobowy - 220,00 zł/doba

Wyżywienie:

 • śniadanie - 19,50 zł/os.
 • obiad - 30,00 zł/os.
 • kolacja - 21,50 zł/os.

Rezerwacja miejsca

Nie zwlekaj:

 1. Wypełnij krótki formularz (poniżej).
 2. Wpłać przelewem odpowiednią kwotę na konto:
  Trener Dramy Aleksandra Chodasz
  70 1140 2004 0000 3102 7577 3352

  Tytuł: TDT - Twoje imię i nazwisko
 3. Zadzwoń do mnie na numer 609-08-13-13, jeśli chcesz opowiedzieć mi dodatkowo o twoich potrzebach, o tym, czego się spodziewasz i co chcesz osiągnąć w wyniku udziału w treningu. Jeśli wolisz FB/Massenger napisz do mnie przez fanpage Drama i Teatr Forum Ola Chodasz.

Liczba miejsc ograniczona do 16. Decyduje kolejność wpłat.

Kto prowadzi trening

zdjecie, ola chodasz
Ola Chodasz

Nazywam się Ola Chodasz. Możesz się po mnie spodziewać spokoju, akceptacji, twórczego podejścia do sytuacji, gotowości do słuchania i działania. Jestem odważna, uważna, lubię autentyczność, otwartość, kontakt.

Codziennie uczestniczę w sytuacjach, które pomagają mi lepiej poznać siebie i się rozwijać. Jedną z takich dłuższych sytuacji był udział (w latach 2003-2004) w szkole trenerskiej Moniki Sowickiej, gdzie nauczyłam się pracować na procesie i pomagać ludziom przekraczać ograniczenia na drodze do pełniejszej realizacji siebie.

Zupełnie nietypowo, bo zanim wiedziałam, że będę kiedyś prowadzić warsztaty i czym w ogóle jest zawód trenera, poznałam jedną z najbardziej zaawansowanych metod pracy z grupami, DRAMĘ STOSOWANĄ, podczas rocznych studiów na Uniwersytecie w Exeter, w Wielkiej Brytanii. Moja fascynacja dramą i pracą z ludźmi trwa.

Uczę dramy i teatru interaktywnego, ale przede wszystkim jestem praktykiem tych metod od 15 lat, co daje mi swobodę we wspieraniu ludzi i grup oraz, nie ma co ukrywać, radochę.

Zupełnie prywatnie, a jak się okazuje z pozytywnym wpływem dla mojego życia zawodowego, jestem z wyboru mieszkanką wsi, działaczką społeczną, miłośniczką przyrody i hodowczynią alpak.

Co o moich treningach mówią inni trenerzy

Sensowne, konkretne, ciekawe szkolenie. Najważniejszym celem jaki dla siebie założyłem przed przyjazdem to wzbogacenie mojej osobistej trenerskiej „narzędziowni” i zdecydowanie cel ten został osiągnięty. Dzięki jasnej strukturze warsztatu, dynamice i profesjonalizmowi samej prowadzącej „dostałem” też wiele konkretnych doświadczeń i wiedzy pomagających zrozumieć istotę używanych w dramie narzędzi. W efekcie wiem w jaki sposób mogę metodę dramy stosowanej używać różnicując codzienny warsztat w pracy np. z zespołami projektowymi czy managerami. Cenne i inspirujące szkolenie dla wszystkich trenerów i innych osób pracujących z ludźmi. Dzięki. — Miłosz Konkel, Trener, Specjalista HR, manager IT

Pasja i profesjonalizm. Praca z Olą musi skutkować zmianą naszego myślenia, podejścia, sposobu pracy. Spotkanie z Olą, to obowiązkowy przystanek na drodze każdego, kto pracuje z ludźmi. — Aleksandra Skwara, Trener, Coach, Mediator.

Zobacz więcej referencji

Formularz zgłoszenia

Nocleg, wyżywienie
Zaznacz, w jakich dniach chcesz korzystać z noclegu:
Nocleg
22.08
23.08
24.08
25.08
26.08
Zaznacz typ diety oraz w jakich dniach chcesz korzystać z wyżywienia:
Dieta
Wyżywienie
23.08
24.08
25.08
26.08
Faktura
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Trener Dramy Aleksandra Chodasz danych osobowych zawartych w tym zgłoszeniu dla celów organizacji wydarzenia i marketingowych zgodnie z postanowieniami Ustawy o ochronie danych osobowych z dn. 29.08.1997 r. (Dz. U. nr 133, poz. 883).
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
9 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.