Rozwiń unikalne kompetencje, poznaj nowe narzędzia
Trening DRAMY dla trenerów i coachów
Program Treningu został przygotowany na podstawie rocznych studiów Applied DRAMA na Uniwersytecie w Exeter oraz 20+ lat moich doświadczeń uczenia DRAMY w Polsce i jej stosowania w biznesie, samorządach, szkołach i społecznościach lokalnych.
Trening łączy moją obszerną wiedzę o narzędziach Applied DRAMA i angażującej pracy z grupami, kilka tysięcy godzin doświadczeń z sal szkoleniowych i eventowych oraz odwagę, by sięgać do potencjału grupy i pracy z ciałem, być spontaniczną, kreatywną, autentyczną i uważną. Rozwijam w sobie te umiejętności m.in. dzięki pracy DRAMĄ.
Pokażę Ci sposób pracy i narzędzia, które cenią moi klienci i dzięki którym osiągnęłam zadowolenie z pracy trenerskiej i facylitacyjnej (w tym finansowe) oraz rozpoznawalność na polskim rynku szkoleniowym.
Przeprowadziłam 21 edycji tego treningu oraz wiele szkoleń otwartych i dedykowanych, w tym dla trenerów wewnętrznych korporacji, psychologów, pedagogów, animatorów, pracowników socjalnych i innych grup w całej Polsce.
Intensywnie zanurza w doświadczeniu, a więc szybko się uczysz.
Łączysz przyjemne z pożytecznym – są części outdoor, czas na regenerację w przyrodzie, świetni ludzie i długie wieczory na wymianę doświadczeń, nawiązywanie relacji osobistych i zawodowych.
Osoby, które uczestniczyły w moich stacjonarnych treningach mają dużą łatwość i moje wsparcie przy stosowaniu DRAMY także online. I offline i online DRAMA to petarda!
XXII Trening DRAMY potrwa od 4 lipca 2024, od godz. 9.15 do 7 lipca 2024, do godz 15.15, średnio po 8 godzin dziennie. Hotel, gdzie odbędzie się Trening, jest usytuowany pod Warszawą, w Falentach. Do naszej dyspozycji obszerna sala szkoleniowa, możliwość korzystania z ogrodu, komfortowe miejsca noclegowe i pyszna kuchnia. Istnieje możliwość przyjazdu wcześniej oraz noclegów podczas Treningu, nawet jeśli jesteś z Warszawy lub okolic to warto być z nami na miejscu – dla swobodnych poranków i wieczorów z innymi osobami uczestniczącymi, bo grupa potrafi niesamowicie inspirować.
Jeśli chcesz zorganizować podobne szkolenie dla swojej organizacji, zespołu, grupy osób w innym miejscu i terminie, w tym online – porozmawiajmy o tym. Napisz do mnie na: ola@chodasz.pl lub zadzwoń: +48 609-08-13-13.
Trening jest dla osób pracujących z grupami, w tym:
Sposób prowadzenia treningu oraz unikalny zakres proponowanych ćwiczeń i technik sprawiają, że na udziale skorzystają zarówno osoby rozpoczynające swoją przygodę w pracy z grupami, czy w DRAMIE jak i zaawansowane, które już stosującą angażujące narzędzia, w tym wchodzenie w role.
Trening DRAMY zaprojektowałam tak, by Twój proces uczenia się był jak najprostszy i jak najbardziej intuicyjny.
Z każdym modułem będziesz zdobywać nowe umiejętności i otrzymywać konkretne narzędzia, które pozwolą Ci efektywnie tworzyć własne programy i pracować z grupami z wykorzystaniem DRAMY.
A to wszystko po to, abyś mógł / mogła jak najszybciej i najskuteczniej wdrożyć przekazaną Ci wiedzę i umiejętności!
Dowiesz się między innymi:
To szkolenie metodologoczne, po którym człowiek staje się dla człowieka drogowskazem, wsparciem, towarzyszem. W grupach jest mniej izolowania się, czy rywalizacji, a więcej słuchania, kontaktu z sobą i innymi, chęci bycia – a więc ludzie rozwijają umiejętności przyszłości. To szkolenie, na którym podzielę się z Tobą swoim know-how – jako praktyk i superwizorka metody z doświadczeniem 20+ lat jej uczenia i pracy z grupami w firmach, organizacjach pozarządowych, szkołach, na uczelniach i otwartych treningach.
Moduł 1. Ćwiczenia i gry na dobry początek
Zdarza się, że Ciebie i ludzi zniechęca szkoleniowa rutyna: przedstawianie się, tworzenie kontraktu, początkowa nieufność i dystans? Że uczestnicy kwestionują konieczność brania udziału w „zabawach”, albo Ty sam/-a nie widzisz ich sensu? Że ludzie chcą wcześniej skończyć lub mają tysiące problemów lub dygresji nie związanych z twoim warsztatem?
Ta sesja dostarczy Ci szeregu sposobów, gier i ćwiczeń, które możesz wykorzystać od ręki w warsztatach o różnej tematyce, online i offline, m.in. do:
Moduł 2. Teoria dramy potrzebna do praktyki
Teoria będzie podawana stopniowo i w ilościach niezbędnych do zrozumienia istoty dramy i pracy tą metodą.
Podczas treningu, dzięki udziałowi w kolejnych ćwiczeniach i ich podsumowaniom, dowiesz się m.in.:
Moduł 3. Improwizacje dramowe – nowy wymiar tzw. scenek
Uczestnicy szkoleń nie lubią być poddawani ocenie. Nie zawsze chcą wprost ujawniać swoje emocje, intencje, problemy i braki kompetencyjne. A trener dramy czy coach stosujący dramę potrafią to uszanować i pracować głęboko, z sensem, bez ujawniania tego, co ludzie chcą pozostawić dla siebie, bez oceniania i jednocześnie z dbałością o zaplanowane efekty rozwojowe.
Główne narzędzia poznane podczas modułu:
Moduł 4. Jak prowadzić omówienia i podsumowania, by podnosić skuteczność dramy
Nawet najlepsze doświadczenie to nie wszystko.
W tym module dowiesz się jakie zachowania i pytania osoby prowadzącej sprzyjają efektywnemu przechodzeniu od doświadczenia udziału w dramie do wartościowych refleksji i wniosków.
Poznasz stworzoną przeze mnie formułę omówienia 4P.
Dowiesz się również jak wprowadzać nową wiedzę, by uczestnicy byli zmotywowani do jej przyswojenia oraz wykorzystania w życiu i pracy.
Moduł 5. Tworzenie oraz testowanie własnych narzędzi i programów z wykorzystaniem dramy
Weźmiesz udział w dyskusji o obszarach zastosowań poznanych narzędzi oraz w tworzeniu fragmentów szkoleń bazujących na dramie. Zobaczysz jak wygląda proces tworzenia dramy “od kuchni”.
Będziesz mogła/mógł zadać pytania, wymienić się pomysłami, rozwinąć swoją kreatywność w tworzeniu scenariuszy zajęć oraz przeprowadzić fragment zajęć. Otrzymasz też informację zwrotną.
Wszystko to pomoże Ci we wdrożeniu z sukcesem kompetencji zdobytych podczas treningu.
Moduł 6. Konflikty, problemy i inne złożone sytuacje
W tym module dzielę się narzędziami do pracy z konfliktami i problemami wnoszonymi przez ludzi podczas szkoleń.
Poznasz ćwiczenia wprowadzające do takiej pracy oraz techniki dające grupie szansę przedstawienia problemów, ich analizy oraz wspólnego poszukiwania rozwiązań.
Główne narzędzia poznane podczas modułu:
Moduł 7. Jak i komu sprzedać dramę?
Drama jako argument sprzedażowy, podniesienie atrakcyjności Twojej oferty i podstawa do zwiększenia zysku ze szkoleń oraz coachingów grupowych i zespołowych? Oczywiście!
W tym module argumenty, przedstawienie badań nad skutecznością dramy, przykłady projektów i warsztatów zrealizowanych w Polsce i w Wielkiej Brytanii (w środowiskach biznesowych, samorządowych, NGO oraz szkolnych) i oczywiście… przygotowanie do rozmów z klientami z wykorzystaniem dramy.
Moduł 8. Podsumowanie, ewaluacja, certyfikaty oraz zamknięcie treningu
Że może to kolejne szkolenie, na którym poznasz kilka nudnych schematów niemożliwych do wykorzystania. Albo, że skoro DRAMA, to przydałyby się umiejętności aktorskie i uwielbienie dla wystąpień publicznych. Wielokrotnie spotykam się także z obawą, że będziemy dzielić się przeżyciami z dzieciństwa i organizować mini-terapie, że DRAMA to “dramat”.
W moim treningu DRAMY uczestniczyły osoby, które najpierw zastrzegały, że są introwertykami i wolą obserwować, a ostatecznie wyjeżdżały zadowolone, że spróbowały wchodzenia w interakcje, bycia w różnych sytuacjach. Bo gdzie i kiedy tego spróbujesz, jeśli nie ze mną – w bezpiecznym środowisku, bez niepotrzebnej i nadmiarowej ekspozycji społecznej?
W DRAMIE wchodzimy stopniowo na kolejne poziomy ekspresji i kontaktu z innymi. Nie chodzi tu o teatr, ale o bycie w rolach. Eksperymentowanie, bycie w kontakcie z sobą i innymi – dla poszerzania swojej świadomości i kompetencji.
Applied DRAMA, jaką pracuję, jest rozwojowa i edukacyjna. Nie jest psychoterapią. Jest bezpieczna. Każdy wnosi, co chce i ile chce w ramach kontraktu, jaki zawieramy – na edukację, poznanie narzędzi – nie na terapię. Co nie wyklucza efektu uzdrawiającego i realizacji osobistych celów takich jak zwiększenie pewności siebie, spontaniczności i innych.
DRAMA oferuje proste narzędzia, do zastosowania od razu (np. ćwiczenia na zaufanie, komunikację, integrację) oraz bardziej ambitne, wymagające dodatkowych umiejętności. Na przykład obserwowanie dynamiki grupy, komunikacja niewerbalna, zadawanie pytań – dużą część tych kompetencji będziemy ćwiczyć podczas Treningu, aby zwiększać możliwości docierania do klientów i satysfakcję z pracy.
Bogactwo narzędzi dramowych, trenerskich, coachingowych, wejście we własny proces zmiany postawy, zarażanie odwagą, inspirujące dialogi – to wszystko otrzymasz w jednym miejscu i czasie. Polecam warsztaty Oli Chodasz!
Ola jest niezwykle uważną facylitatorką i trenerką, ale przede wszystkim wyjątkową osobą – empatyczną, ciepłą, a jednocześnie bardzo charyzmatyczną – obdziela swoją dobrą energią wszystkich wokół. W bardzo umiejętny sposób przekazuje swoją wiedzę, umiejętności i doświadczenia, nie tylko dotyczące Dramy. Sam Trening Dramy z Olą to unikalne przeżycie, które pozwala jednocześnie doświadczać różnych emocji, przełamywać własne bariery, praktykować konkretne narzędzia i techniki i od razu widzieć i czuć możliwości ich zastosowania we własnej pracy facylitacyjnej/ trenerskiej. Gorąco polecam wszystkim, którzy pracują z grupami!
Sensowne, konkretne, ciekawe szkolenie. Najważniejszym celem jaki dla siebie założyłem przed przyjazdem to wzbogacenie mojej osobistej trenerskiej „narzędziowni” i zdecydowanie cel ten został osiągnięty. Dzięki jasnej strukturze warsztatu, dynamice i profesjonalizmowi samej prowadzącej „dostałem” też wiele konkretnych doświadczeń i wiedzy pomagających zrozumieć istotę używanych w dramie narzędzi. W efekcie wiem w jaki sposób mogę metodę dramy stosowanej używać różnicując codzienny warsztat w pracy np. z zespołami projektowymi czy managerami. Cenne i inspirujące szkolenie dla wszystkich trenerów i innych osób pracujących z ludźmi. Dzięki.
To najlepsza inwestycja w siebie jako człowieka, ale również w swój warsztat metodyczny. Mija rok od udziału, a drama towarzyszy mi naprawdę na każdym kroku! Materiały i notatki z zajęć to najbardziej wertowane przeze mnie materiały. Nie zliczę ile scenariuszy stworzyłam z użyciem dramy. Atmosfera na zajęciach jest wręcz magiczna. Wsparcie, motywacja i ogrom wiedzy, merytorycznej i bardzo użytecznej. Anna Kister, nauczyciel Brałam udział w Treningu Dramy dla trenerów i coachów w sierpniu 2020. Ola prowadzi to szkolenie z mega zaangażowaniem, dzieląc się wiedza i doświadczeniem. Jest to szkolenie bardzo aktywne, z mnóstwem ćwiczeń, technik, narzędzi… Dla mnie był to czas pracy nad rozwojem swoich kompetencji pracy z grupami i jedno z najlepszych szkoleń, na których mogłam być.
O udziale w Treningu decyduje kolejność wpłat. To trening dla kameralnej grupy warsztatowej – liczba miejsc ograniczona.
Noclegi i wyżywienie są dla nas zapewnione w tym samym miejscu, gdzie odbędzie się Trening. Daje to szansę spędzenia inspirujących wieczorów z innymi uczestniczącymi i regeneracji. Za pobyt i wyżywienie każdy płaci samodzielnie (hotel może wystawić fakturę). Istnieje możliwość przyjechania przed Treningiem, z czego zwykle korzysta wiele osób. Więcej informacji o ośrodku po przesłaniu zgłoszenia.
Wiem, że problemy, które rozwiązuje ten trening, dotyczą każdej osoby, która pracuje z grupami. Tym bardziej teraz, kiedy szkolenia muszą być wyjątkowe, by przyciągnąć uczestników. Udział w Treningu DRAMY jest zatem inwestycją, która – jak powiedziały mi uczestniczki i uczestnicy poprzednich 21. edycji – szybko się zwraca. Często już w pierwszych dniach lub tygodniach po treningu.
Efekty, jakie zaobserwowali absolwenci i absolwentki to fakt, że z większą łatwością opracowują programy szkoleniowe i oferty oraz z większą pewnością siebie tworzą i prowadzą nowe produkty edukacyjne i rozwojowe, offline i online. Mają też nowe źródło radości i satysfakcji z pracy.
Ich klienci są zadowoleni, bo otrzymują prawdziwe warsztaty (nie prelekcje czy dyskusje), na których mogą i dobrze się czuć i przećwiczyć ważne dla siebie i swojej pracy umiejętności.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy warsztat dramy jest dla Ciebie, to wyrzuć je do „kosza”. Profesjonalizm, lekkość przekazu, zaangażowanie, poczucie bezpieczeństwa ze strony prowadzącej delikatnie przeprowadzi Cię przez elementy tej metody. Pozwoli odkryć na nowo swoje pokłady emocji, rozbudzi wyobraźnię, pobudzi do działania. Otworzy na nowo, jako osobę, na doświadczenie czegoś innego, znajdzie Twój klucz sprawiając, że dokopiesz się do swojego potencjału. Gorąco polecam.
Bardzo polecam Olę Chodasz – zarówno jako trenera Dramy dla coachów i trenerów (na własnej skórze doświadczyłam wartości i siły merytorycznej Jej warsztatów) jak i realizatora projektów dla firm i instytucji. W moim odczuciu Ola łączy w sobie ogromną ilość zasobów: jest odpowiedzialna, pragmatyczna, dbająca o każdy szczegół organizacyjny, a przy tym kreatywna i elastyczna. Kluczowe jest tu Jej bogate doświadczenie z różnych obszarów. Dla mnie była źródłem wielu inspiracji merytorycznych, a przede wszystkim bardzo się cieszę, że poznałam tak Spójnego, Empatycznego i Radosnego Człowieka 🙂
Udział w czterodniowym szkoleniu dramowym prowadzonym przez Olę, był dla mnie jednym z najważniejszych wydarzeń rozwojowych w jakich brałem udział w ostatnich 20 latach. Ola nie należy do rzemieślników, którzy opanowali metodę, a z całą pewnością należy do trenerów, którzy całym sobą zaświadczają o metodzie, są zintegrowani z metodą. Poza tym lubię trenerów, którzy są autentyczni, uważni i bardzo w relacji, a taka jest właśnie Ola. Zajęcia są świetnie prowadzone, nie brakuje struktur umożliwiających budowanie w grupie bezpieczeństwa, a zarazem odwagi do dawania sobie informacji zwrotnych. Grupa w „rękach” Oli szybko wychodzi z fazy zależności i jest gotowa do intensywnej i bliskiej pracy. Świetnie przemyślana struktura warsztatu umożliwiająca zapoznawanie się z metodami dramowymi poprzez ich doświadczanie. Chapeau bas!
Świetna atmosfera, masa nowych inspiracji i narzędzi do wykorzystania w mojej pracy z ludźmi. Jednym słowem wydarzenie ze wszech miar kreatywne i udane. Chylę czoła przed warsztatem prowadzącej – świetna intuicja połączona z dużym doświadczeniem dała wspaniały grupowy efekt.